Rajdowy tydzień w Motowizji

Ostatnie dni czerwca to najpopularniejszy z terminów rozgrywania Rajdu Polski. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała szyki organizatorom rundy mistrzostw Europy oraz krajowego czempionatu i w tym roku kibice nie będą mogli podziwiać kolorowych rajdówek mknących po szutrowych oesach wśród mazurskich jezior. Rajdowej tradycji stanie się jednak zadość. Dzięki stacji telewizyjnej Motowizja będzie okazja, aby powrócić do wspomnień związanych z naszym polskim klasykiem i jego bohaterami.

Już w dniach 11 - 18 czerwca Motowizja zaprezentuje bowiem liczne programy dotyczące rajdu, w tym niektóre emitowane po raz pierwszy. W cyklu Motoikony pojawią się między innymi triumfatorzy Rajdu Polski: Sobiesław Zasada, Krzysztof Hołowczyc i Maciej Wisławski. Nie zabraknie także spotkań z Adamem Smorawińskim czy Andrzejem Koperem, a filmy dokumentalne przypomną Janusza Kuliga i Leszka Kuzaja. Swoimi wspomnieniami z odcinków Rajdu Polski podzieli się również Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny triumfator z Mikołajek.   

- Rajd Polski to drugi po słynnym klasyku Monte Carlo najstarszy rajd na świecie. Jego pierwsza edycja na trasie Warszawa-Białowieża-Warszawa została zorganizowana już w 1921 roku. Swoim prestiżem, rundy Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Rajdowych Mistrzostw Europy co roku przyciągał tysiące kibiców z całego świata, najlepszych zagranicznych kierowców: Rauno Aaltonena, Sebastiena Loeba, Sebastiena Ogiera oraz wybitnych polskich zawodników, takich jak: Sobiesław Zasada, Krzysztof Hołowczyc, Marian Bublewicz, Janusz Kulig czy Kajetan Kajetanowicz. Od 2005 roku polski klasyk zagościł na stałe na Mazurach, a urokliwe Mikołajki stały się stolicą nie tylko polskich żagli, ale i rajdów. W tym roku mija 99 lat od pierwszego rajdu, jednak ze względu na pandemię COVID-19 nie będziemy świadkami rywalizacji. Zapraszamy do obejrzenia pasma poświęconemu Rajdowi Polski oraz mamy nadzieję na wspólne kibicowanie podczas 100-lecia zawodów w 2021 roku już na trasie, na Mazurach – powiedział Michał Sikora, Prezes Polskiego Związku Motorowego.

- Z wielkim smutkiem, ale też zrozumieniem przyjęliśmy informację o odwołaniu tegorocznej edycji Rajdu Polski. To niezwykła impreza o wspaniałej historii, przyciągająca dziesiątki tysięcy kibiców. Aby zrekompensować jej brak postanowiliśmy jako Motowizja przygotować dla naszych widzów coś specjalnego. Przypomnimy dwie ostatnie edycje Rajdu Polski, kariery jego wybitnych uczestników oraz cofniemy się w czasie z Wojciechem Majewskim i Kajetanem Kajetanowiczem. Dokumenty „Kulig - niedokończony rajd” oraz „Kuzaj - rajdowe życie” to niezwykle rzadkie materiały dokumentalne. Szczególnie film o Kuzaju, który do tej pory nie był pokazywany w żadnym innym medium. Seans w Motowizji będzie więc jego absolutną premierą. Historie Janusza Kuliga i Leszka Kuzaja są bardzo bliskie wielu fanom rajdów, którzy na początku tego wieku tłumnie przyjeżdżali na odcinki specjalne by im kibicować - stwierdził Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

 

Szczegóły dotyczące programów Motowizji pod następującym linkiem:

https://motowizja.pl/ramowka/ramowka.php

 

Na zdjęciu: Janusz Kulig i Jarosław Baran na mecie wygranego przez nich 59. Rajdu Polski 2002

  •  


 •  

 •  

 •   
   

 •    
   
 •  


 •  


 •  


 •  

PZM 76th Rally Poland - Newsfeed LEG 2

PZM 76. Rajd Polski - Etap 2

Kalendarz 2021

06-08.05.

Rajd Azorów

18-22.06.

ORLEN 77. Rajd Polski

01-03.07.

Rajd Lipawy

23-25.07.

Rajd Roma Capitale

27-29.08.

Rajd Barum Czech Zlín

24-26.09.

Rajd Serras de Fafe e Felgueiras

22-24.10.

Rajd Węgier

18-20.11.

Rajd Wysp Kanaryjskich